Belgium 20 Francs ( Baudouin) I Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹420.00.₹210.00Current price is: ₹210.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Black on blue, orange and multicolor underprint.
Portrait of King Baudouin I (Boudewijn) at left, Coat of Arms at center right.
| Issuer | Belgium |
|---|---|
| Issuing entity | Treasury (Belgium) |
| King | Baudouin I (1951-1993) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 1964 |
| Value | 20 Francs (20 BEF) |
| Currency | Franc (1832-2001) |
| Composition | Paper |
| Size | 118 × 59 mm |
| Shape | Rectangular |
| Demonetized | Yes |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Notes (DELETING SOON)
Re 1 India Banknote S Boothalingham Issue Issue 1965 B Inset Very Rare and Unique
Graded Notes
Rs 10 India Banknote Graded By PMG 55 Diamond Issue By P C Bhattachariya Inset A Unique and Rare














Reviews
There are no reviews yet.