Brazil 10 Reais Pedro Álvares Cabral; Discovery polymer World Note #B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹984.00.₹396.00Current price is: ₹396.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
500 Years of Discovery of Brazil
| Issuer | Brazil |
|---|---|
| Issuing bank | Central Bank of Brazil (Banco Central do Brasil) |
| Period | Federative Republic of Brazil (1967-date) |
| Type | Circulating commemorative banknotes |
| Years | 2000-2001 |
| Value | 10 Reais 10 BRL = INR 176 |
| Currency | Real (1994-date) |
| Composition | Polymer |
| Size | 140 × 65 mm |
| Shape | Rectangular |
| Technique | Offset |
| Issued | 24 April 2000 |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Shree Ram Lala Mandir 50GM 999 Silver Colour Very Unique and Rare MUMBAI MINT Acrylic













Reviews
There are no reviews yet.