Canada 20 Dollars Elizabeth Old Issue Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹3,936.00.₹1,968.00Current price is: ₹1,968.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
A green frame decorated with abstract forms in which the “20” values are presented. Multi-colour printing known as “rainbow printing”. On the left there is an illustration of the “Coat of Arms of Canada” and on the right a portrait of Elizabeth II, Queen of England and the Commonwealth.
| Issuer | Canada |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Canada |
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 1979 |
| Value | 20 Dollars 20 CAD = INR 1327 |
| Currency | Dollar (1858-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 152 × 70 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's














Reviews
There are no reviews yet.