Canada 20 Dollars Rare Note #B-2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹4,200.00.₹2,310.00Current price is: ₹2,310.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Texts in English and French. On the left side, the issuing institute and the Coat of Arms of Canada with a vertical holographic stripe. At the left is a portrait of Elizabeth II, Queen of England and the Commonwealth. In the centre is a front view of the Parliament of Ottawa with its legend to the right. Below the legend is the note’s face value “20” accompanied by a watermark with the portrait of Elizabeth II, and above the legend is a Canadian flag. The multicoloured printing is dominated by green/yellow.
| Issuer | Canada |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Canada |
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2004-2011 |
| Value | 20 Dollars 20 CAD = INR 1336 |
| Currency | Dollar (1858-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 152 × 70 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Malawi Country 2004 Malawi Kwacha NGC Graded Unique and Rare
Republic India Notes
Re 1 India Banknote Graded By PMG 64 Issue Year 1993 Signed By Montek Singh Very unique and Rare
Coins (DELETING SOON)
Radhe Radhe Extremely Rare Unc Set 500 Th Aniversary of Shri Krishna chaitanya Mahaprabhu ji set
















Reviews
There are no reviews yet.