Egypt 10 Pounds Rare Polymer World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹429.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Dark brown print on multishade orange and red print.
Al-Fatah al-Aleem Mosque in the New Administrative Capital
Transparent window with image of the mosque and value 10 in Arabic script. Stylized reed as registration device; Eye of Horus as registration device.
| Issuer | Egypt |
|---|---|
| Issuing bank | Central Bank of Egypt |
| Period | Arab Republic of Egypt (1971-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2022-2025 |
| Value | 10 Pounds (جنيه) 10 EGP = INR 19 |
| Currency | Pound (1916-date) |
| Composition | Polymer |
| Size | 132 × 69 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Commemorative Coins
Rs 5 India Gov Issue 1965 Golden Jubilee Operations Issue 2015 Circulating Strike Blister Pack












Reviews
There are no reviews yet.