-36%
England 10 Pounds Elizabeth II Old Issue Rare Note #B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹2,460.00.₹1,572.00Current price is: ₹1,572.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Deep brown on multicolour underprint.
Queen Elizabeth II at right, flowers at centre.
Description
| Issuer | England (United Kingdom) |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of England |
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1975-1992 |
| Value | 10 Pounds (10 GBP) |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 150 × 85 mm |
| Shape | Rectangular |
| Issued | 20 February 1975 |
| Demonetized | 20 May 1994 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-17%
Original price was: ₹589.42.₹491.02Current price is: ₹491.02. only.
-70%
Original price was: ₹19,680.00.₹5,904.00Current price is: ₹5,904.00. only.
-70%
Original price was: ₹984.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.














Reviews
There are no reviews yet.