-31%
England 50 Pounds – Elizabeth II Sir Christopher Wren RARE NOTE
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹16,800.00.₹11,550.00Current price is: ₹11,550.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | England (United Kingdom) |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of England |
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1981-1994 |
| Value | 50 Pounds (50 GBP) |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 169 × 95 mm |
| Shape | Rectangular |
| Issued | 20 March 1981 |
| Demonetized | 20 September 1996 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-75%
Original price was: ₹2,100.00.₹525.00Current price is: ₹525.00. only.
-64%
Original price was: ₹26,250.00.₹9,450.00Current price is: ₹9,450.00. only.
-85%
Original price was: ₹2,100.00.₹315.00Current price is: ₹315.00. only.
-85%
Original price was: ₹2,100.00.₹315.00Current price is: ₹315.00. only.












Reviews
There are no reviews yet.