Guatemala 20 Quetzales Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹600.00.₹348.00Current price is: ₹348.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Gray shades on light blue and pink underprint.
Mariano Gálvez at right, on front of Tikal temple, Mayan design and Nicaraguan flag on left, both as perfect match devices; quetzal on flight on top left.
Issuer and country names on top, face value in numbers on both left and lower right corners, in letters and numbers at center. Black serial #s, 8 digits, with 1 letter prefix and 1 letter suffix on upper center and lower right.
Approval date on lower left, 2 black signatures on lower center, with titles below
Watermark area on left, thick windowed security strip with image.
| Issuer | Guatemala |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Guatemala (Banco de Guatemala) |
| Period | Republic (1841-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2010-2023 |
| Value | 20 Quetzales 20 GTQ = INR 237 |
| Currency | Quetzal (1925-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 156 × 68 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Rs 5 Bhagwan Mahavir 14 Rajlok Blister Pack Very Unique and Rare












Reviews
There are no reviews yet.