Iran 5000 Rials RARE BANK NOTE
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹492.00.₹147.60Current price is: ₹147.60. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Iran |
|---|---|
| Issuing bank | Central Bank of the Islamic Republic of Iran (بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران) |
| Period | Islamic Republic (1979-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2013-2018 |
| Value | 5000 Rials 5000 IRR = INR 11 |
| Currency | Second Rial (1932-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 154 × 75 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
World Note
Turkey 10 Lira features Mustafa Kemal Ataturk has an A-prefix World Banknote UNC Unique and rare













Reviews
There are no reviews yet.