Isle of Man (British Crown dependencies) 10 Pounds Rare Note #B-2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹4,264.00.₹2,132.00Current price is: ₹2,132.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Elizabeth II at right.
Triskelion in centre.
| Issuer | Isle of Man (British Crown dependencies) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1972-1974 |
| Value | 10 Pounds 10 IMP = INR 1236 |
| Currency | Pound (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 150 × 85 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
British India Coins
British India King and emperor George vi Denominaton 1/2₹ Year 1947 Same and similar piece available













Reviews
There are no reviews yet.