-61%
Italia 1000 Lire Verdi – 1st type LOWEST PRICE Rare NOTE #B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹533.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Emisor | Italia |
|---|---|
| Banco emisor | Banca d’Italia |
| Autoridad gobernante | República (1946-presente) |
| Tipo | Billetes circulantes normales |
| Años | 1962-1968 |
| Valor | 1000 Lire (1000 ITL) |
| Unidad monetaria | Lira (1861-2001) |
| Composición | Papel |
| Tamaño | 122 × 62 mm |
| Forma | Rectangular |
| Desmonetizado | 1 julio 1973 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-50%
Original price was: ₹1,066.00.₹533.00Current price is: ₹533.00. only.
-29%
Coins (DELETING SOON)
Rs 250 Raja Ram Mohan Roy UNC Folder Set Issued by Kolkata Mint
Original price was: ₹14,950.00.₹14,950.00Current price is: ₹14,950.00. only.
-70%
Original price was: ₹2,132.00.₹639.60Current price is: ₹639.60. only.
-80%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹1,599.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.













Reviews
There are no reviews yet.