Italy 10 000 Lire (Volta) Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹396.00.₹192.00Current price is: ₹192.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Lab instrument at center, Alessandro Volta at right.
| Issuer | Italy |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Italy (Banca d’Italia) |
| Period | Republic (1946-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1984-1998 |
| Value | 10 000 Lire (10 000 ITL) |
| Currency | Lira (1861-2001) |
| Composition | Paper |
| Size | 133 × 70 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Cambodia 100 Riel from 2014 features King Father as a young monk World Banknote UNC Unique and rare
Coins (DELETING SOON)
111111 -1000000
PMG Graded EPQ 65 World Bank Note Cuba 1 UN PESO Issue Very Unique and Rare Low Serial 22













Reviews
There are no reviews yet.