-52%
Italy 5000 Lire (Bellini) Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹396.00.₹192.00Current price is: ₹192.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Teatro Bellini at center, V. Bellini at right.
Description
| Issuer | Italy |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Italy (Banca d’Italia) |
| Period | Republic (1946-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1985-2001 |
| Value | 5000 Lire (5000 ITL) |
| Currency | Lira (1861-2001) |
| Composition | Paper |
| Size | 126 × 70 mm |
| Shape | Rectangular |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-70%
Original price was: ₹984.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-85%
Original price was: ₹1,968.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.
-25%
Original price was: ₹1,968.00.₹1,476.00Current price is: ₹1,476.00. only.
-19%
Original price was: ₹35,424.00.₹28,536.00Current price is: ₹28,536.00. only.














Reviews
There are no reviews yet.