-33%
Japan 1000 Yen Rare World Note #B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,476.00.₹984.00Current price is: ₹984.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Japan |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Japan (日本銀行) |
| Emperor | Heisei (1989-2019) Reiwa (2019-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2004-2022 |
| Value | 1000 Yen 1000 JPY = INR 585 |
| Currency | Yen (1871-date) |
| Composition | Paper (Mixed of Oriental paperbush (Mitsumata) and Minila hemp (Abacá)) |
| Size | 150 × 76 mm |
| Shape | Rectangular |
| Issued | 1 November 2004 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-83%
Original price was: ₹2,951.02.₹492.00Current price is: ₹492.00. only.
-52%
Original price was: ₹4,920.00.₹2,361.60Current price is: ₹2,361.60. only.
-75%
Original price was: ₹1,968.00.₹492.00Current price is: ₹492.00. only.
-70%
Original price was: ₹984.00.₹295.20Current price is: ₹295.20. only.













Reviews
There are no reviews yet.