Japan 50 Sen Rare Note
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹396.00.₹192.00Current price is: ₹192.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Black print; green and yellow underprint; red seal; red block numbers.
Mount Fuji viewed from Mount Echizen-dake (the highest peak of the Mount Ashitaka) and Yamazakura (Cerasus jamasakura) cherry blossoms. Chrysanthemum Seal on top center, dividing inscriptions. Kanji denomination in guillochés cartouche on top-left corner; Arabic numeral denomination in guillochés cartouche on top-right corner.
Red seal of the Finance Minister in medallion with Chrysanthemum Seal top and 5-7 Paulownia seal bottom, at bottom-left corner.
| Location | Japan |
|---|---|
| Issuing institution | Great Imperial Japanese Government (大日本帝國政府) |
| Emperor | Shōwa (1926-1989) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 13 (1938) |
| Calendar | Japanese – Shōwa era |
| Value | 50 Sen (0.50 JPY) |
| Currency | Yen (1871-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 104 × 64 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Unlisted Rajeev Gandhi 1944 to 1991 Token Nickel Brass with Slogan Mumbai Mint Issue














Reviews
There are no reviews yet.