Japan One Yen (Japanese serial) Rare Note #B-2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,575.00.₹945.00Current price is: ₹945.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Black on orange underprint.
Portrait of Takenouchi no Sukune at right.
| Issuer | Japan |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Japan (日本銀行) |
| Emperor | Meiji (1867-1912) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 1889 |
| Value | 1 Yen 1 JPY = INR 0.59 |
| Currency | Yen (1871-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 145 × 85 mm |
| Shape | Rectangular |
| Issued | 1 May 1889 |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
British India Coins
STRAITS SETTLEMENTS 1 CENT Year 1889 “British Colony ” QUEEN VICTORIA **V. RARE** High Grade.
World Note
Vietnam 500 Dong World banknote from 1988 features Prime Minister Ho Chi Minh UNC Unique and rare
Commemorative Coins
Unlisted Jawaharlal Nehru Token Nickel Brass with Slogan Mumbai Mint Issue














Reviews
There are no reviews yet.