Kuwait 20 Dinars Rare Note #B-2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,575.00.₹787.50Current price is: ₹787.50. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Coat of Arms of the Emirate of Kuwait / Facade of the Kuwait Stock Exchange
| Issuer | Kuwait |
|---|---|
| Issuing bank | Central Bank of Kuwait (بنك الكويت المركزي) |
| Emir | Jaber III al-Ahmad al-Sabah (1977-2006) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 1968 (1968-1991) |
| Value | 20 Dinars (20 KWD) |
| Currency | Dinar (1960-1990 and 1991-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 166 × 68 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Commemorative Coins
Re 2 RBI 100 Coin 2017 Rbi Seal Pack Lot Mumbai Mint Drop Issue Unique and Rare













Reviews
There are no reviews yet.