Mauritania 200 Ouguiya GEN UNC RARE BANK NOTE
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹492.00.₹147.60Current price is: ₹147.60. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Mauritania |
|---|---|
| Issuing entity | Central Bank of Mauritania (البنك المركزي الموريتاني) |
| Period | Islamic Republic (1960-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1974-2002 |
| Value | 200 Ouguiya (200 MRO) |
| Currency | Old Ouguiya (1973-2018) |
| Composition | Paper |
| Size | 155 × 80 mm |
| Shape | Rectangular |
| Demonetized | 1 January 2019 |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
World Note
Turkey 10 Lira features Mustafa Kemal Ataturk has an A-prefix World Banknote UNC Unique and rare













Reviews
There are no reviews yet.