Mauritius 50 Rupees Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹420.00.₹210.00Current price is: ₹210.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Portrait of Mr Joseph Maurice Paturau CBE, DFK, GOSK (1916-1996)
Mauritius Coat of Arms at lower left
Old bank of Mauritius facade in underprint
Blindfolded Lady Justice holding balance scales and sword
| Issuer | Mauritius |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Mauritius |
| Period | Republic (1992-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2013-2021 |
| Value | 50 Rupees 50 MUR = INR 98 |
| Currency | Rupee (1835-date) |
| Composition | Polymer |
| Size | 140 × 68 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Commemorative Coins













Reviews
There are no reviews yet.