Pakistan 10 Rupees Haj issue Mohammed Ali Jinnah RARE GEM UNC NOTE
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹3,731.00.₹2,665.00Current price is: ₹2,665.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Pakistan |
|---|---|
| Issuing bank | State Bank of Pakistan (بینک دَولتِ پاکِستان) |
| Period | Islamic Republic (1956-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 1982 |
| Value | 10 Rupees (10 PKR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1961-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 142 × 73 mm |
| Shape | Rectangular |
| Demonetized | 1978 |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Error or Misprints Notes
India 500 Rupees 2010 D Subbarao Extra Paper Error Note Ex Rare #1
Coins (DELETING SOON)
Australian Mint Queen Elizabeth II Sir Don Bradman Issue Unique and Rare













Reviews
There are no reviews yet.