Portugal 500 Escudos Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹422.40.₹268.80Current price is: ₹268.80. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Violet and brown on multicolor underprint.
Portrait of portuguese chronicler and historian João de Barros (1496-1570) at right; crowned shields on global view at upper center; angels below at left and right in underprint.
| Issuer | Portugal |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Portugal (Banco de Portugal) |
| Period | Third Republic (1974-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1997-2000 |
| Value | 500 Escudos (500 PTE) |
| Currency | Escudo (1911-2001) |
| Composition | Paper |
| Size | 125 × 68 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Coins
England Proof set 5 pound (The Millennium crown) elizabeth Royal mint ishu mint pack set
Coins (DELETING SOON)
Australian Mint Queen Elizabeth II Sir Don Bradman Issue Unique and Rare














Reviews
There are no reviews yet.