Portugal 5000 Escudos Rare Foreign Note #B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,968.00.₹1,176.00Current price is: ₹1,176.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Deep olive-green and brown-violet on underprint.
Portrait of the navigator and Viceroy of India Vasco da Gama (1469-1524), based on the painting in the Museum of Ancient Art. Medallion with “Cruz de Malta” at upper center; armilar sphere in background at center.
Chapa 3; six signatures varieties.
| Issuer | Portugal |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Portugal (Banco de Portugal) |
| Period | Third Republic (1974-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1995-1998 |
| Value | 5000 Escudos (5000 PTE) |
| Currency | Escudo (1911-2001) |
| Composition | Paper |
| Size | 146 × 75 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Notes (DELETING SOON)
Rs 10 India Banknote 1970s Issue Signed By S Jagganathan B inset Aunc Plus Rare












Reviews
There are no reviews yet.