Romania 1 Leu Rare Polymer 1 Note
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹204.00.₹60.00Current price is: ₹60.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Buyer will Receive Different Serial Number 1 Note
| Issuer | Romania |
|---|---|
| Issuing bank | National Bank of Romania (Banca Națională a României) |
| Period | Republic (1989-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2005-2017 |
| Value | 1 Leu 1 RON = INR 21 |
| Currency | Fourth leu (2005-date) |
| Composition | Polymer |
| Size | 120 × 62 mm |
| Shape | Rectangular |
| Issued | 1 July 2005 |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Fancy Number Notes
786786 Fancy number 100 Ruppes note governor shasikant dass gem unc. Buyer will receive 1 note










Reviews
There are no reviews yet.