Romania 100 Lei Rare Polymer Foreign Note #B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹3,523.00.₹2,769.00Current price is: ₹2,769.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Portrait of playwriter Ion Luca Caragiale (1852-1912), a Violet flower (Viola sororia), two theatre masks, the Coat of Arms of Romania, name of the issuing bank, the BNR logo, banknote denomination in digits and in words, authorized signatures of the Governor and Chief Cashier, issue date.
| Issuer | Romania |
|---|---|
| Issuing bank | National Bank of Romania (Banca Națională a României) |
| Period | Republic (1989-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2005-2017 |
| Value | 100 Lei 100 RON = INR 2085 |
| Currency | Fourth leu (2005-date) |
| Composition | Polymer |
| Size | 147 × 82 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's














Reviews
There are no reviews yet.