Romania 50 Lei Rare Polymer Foreign Note #B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹2,172.00.₹1,572.00Current price is: ₹1,572.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Portrait of airplane builder Aurel Vlaicu (1882-1913), an Edelweiss flower (Leontopodium alpinum), a stylised airplane propeller, the Coat of Arms of Romania, name of the issuing bank, the BNR logo, banknote denomination in digits and in words, authorized signatures of the Governor and Chief Cashier, issue date.
| Issuer | Romania |
|---|---|
| Issuing bank | National Bank of Romania (Banca Națională a României) |
| Period | Republic (1989-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2005-2017 |
| Value | 50 Lei 50 RON = INR 1043 |
| Currency | Fourth leu (2005-date) |
| Composition | Polymer |
| Size | 140 × 77 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
111111 -1000000
Rs 10 India Banknote Solid Fancy Number 333333 Gem Unc Top Collection Small Font Issue













Reviews
There are no reviews yet.