Spain 1000 Pesetas Rare Note
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,066.00.₹637.00Current price is: ₹637.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Green print; red serial number.
Bust of Benito Pérez Galdós front-facing, inspired by the portrait of Joaquín Sorolla (Pérez Galdós House-Museum, Las Palmas de Gran Canaria). Coat of arms of Spain on top right. Dragon tree (Dracaena draco) tree plant typical of the subtropical climate.
| Issuer | Spain |
|---|---|
| Issuing entity | Bank of Spain (Banco de España) |
| King | Juan Carlos I (1975-2014) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 1979 |
| Value | 1000 Pesetas (1000 ESP) |
| Currency | Peseta (1868-2001) |
| Composition | Paper |
| Size | 138 × 77 mm |
| Shape | Rectangular |
| Technique | Intaglio, Lithography |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's












Reviews
There are no reviews yet.