Sri Lanka 10 Rupees Bank Note
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹204.00.₹96.00Current price is: ₹96.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Shinhaleze Chinze at right.
Enhanced latent image security feature at lower center.
| Issuer | Sri Lanka › Sri Lanka (1972-date) |
|---|---|
| Issuing bank | Central Bank of Sri Lanka (Srí Lanká Maha Bänkuva) |
| Period | Democratic Socialist Republic (1978-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1995-2006 |
| Value | 10 Rupees 10 LKR = INR 2.93 |
| Currency | Rupee (1972-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 122 × 61 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Graded Notes














Reviews
There are no reviews yet.