-58%
Sudan 100 Sudanese Pound Rare World Note #B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹315.00.₹131.25Current price is: ₹131.25. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
The forgotten Nubian pyramids of Sudan near Meroë (built by the rulers of the ancient Kushite kingdoms)
Description
| Issuer | Sudan |
|---|---|
| Issuing bank | Central Bank of Sudan (بنك السودان المركزي) |
| Period | Republic (1985-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2019-2022 |
| Value | 100 Pounds 100 SDG = INR 15 |
| Currency | Third pound (2011-date) |
| Composition | Paper (Cotton Paper) |
| Size | 148 × 66 mm |
| Shape | Rectangular |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-84%
Original price was: ₹2,100.00.₹341.25Current price is: ₹341.25. only.
-85%
Original price was: ₹2,100.00.₹315.00Current price is: ₹315.00. only.
-85%
Original price was: ₹2,100.00.₹315.00Current price is: ₹315.00. only.
-70%
Original price was: ₹5,250.00.₹1,575.00Current price is: ₹1,575.00. only.












Reviews
There are no reviews yet.