Taiwan 100 Yuan Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹429.00.₹208.00Current price is: ₹208.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Portrait of Dr. Sun Yat-sen at left.
Serial numbers and Chinese seal shown twice in red.
Denomination at each corner written vertically. Bank name, value, and printer name written horizontally from right to left.
| Issuer | Taiwan |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of Taiwan (臺灣銀行; Táiwān Yínháng) |
| Period | Republic (1949-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 53 (1964) |
| Calendar | Chinese republican |
| Value | 100 Yuan (100 TWD) |
| Currency | New dollar (1949-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 162 × 70 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
World Note
Myanmar 50 Kyats and features the King Lion of Myanmar World banknote from 2018 UNC Unique and rare
Coins (DELETING SOON)
Rs 5 India Government Issue of FSS Strike 75 Years Dandi March Stainless Steel Unique and Rare












Reviews
There are no reviews yet.