Taiwan 200 Yuan Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,968.00.₹984.00Current price is: ₹984.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Portrait of Chiang Kai-shek; images on the themes of land reform and public education.
| Issuer | Taiwan |
|---|---|
| Issuing bank | Central Bank of China (中央銀行) |
| Period | Republic (1949-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Year | 90 (2001) |
| Calendar | Chinese republican |
| Value | 200 Yuan 200 TWD = INR 579 |
| Currency | New dollar (1949-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 150 × 70 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Rupee 100 M.G.Ramachandran Birth Centenary Coin in TOP BUNC Grade UNC Coin Loose Commemorative Coin














Reviews
There are no reviews yet.