Tonga 2 Pa’anga – Tupou VI Rare UNC Note #Q
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹858.00.₹403.00Current price is: ₹403.00. only.
In stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Buyer Will Receive Different Serial Number 1 Note
| Transmitter | Tonga |
|---|---|
| Issuing bank | National Reserve Bank of Tonga (Pangike Pule Fakafonua’o Tonga) |
| King | ʻAhoʻeitu Tupou VI ( 2012-present ) |
| Guy | Regular circulating banknotes |
| Year | 2023 |
| Worth | 2 Paʻanga 2 TOP = 75 INR |
| Monetary unit | Pa’anga ( 1967-date ) |
| Composition | Paper (Cotton Paper) |
| Size | 150 × 70 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Error or Misprints Notes
India 500 Rupees 2010 D Subbarao Extra Paper Error Note Ex Rare #1
Notes (DELETING SOON)
Rs 10 India Banknote 1970s Issue Signed By S Jagganathan B inset Aunc Plus Rare
Fancy Number Notes
Re 1 India Banknote Graded Commemorative Issue Signed By I G Patel PMG Graded 65 Unique and Rare












Reviews
There are no reviews yet.