Ukraine 100 Hryven Rare World Note#B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,230.00.₹410.00Current price is: ₹410.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Obverse
Taras Shevchenko (1814-1861) was an outstanding Ukrainian poet, artist and thinker, the founder of the new Ukrainian literature. His collection of poetry “Kobzar” has been translated into many languages.
| Issuer | Ukraine |
|---|---|
| Issuing bank | National Bank of Ukraine (Національний банк України) |
| Period | Republic (1991-date) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 2005-2014 |
| Value | 100 Hryven 100 UAH = INR 211 |
| Currency | Hryvnia (1996-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 142 × 75 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
90 th Interpol General Assembly 2022 Denomination Of Rs 100 Folder Packing PROOF















Reviews
There are no reviews yet.