United Arab Emirates 10 Dirhams RARE LOWEST PRICE NOTE #B-2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,066.00.₹373.10Current price is: ₹373.10. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | United Arab Emirates |
|---|---|
| Issuing bank | United Arab Emirates Central Bank (مصرف الإمارات العربية المتحدة المركزي) |
| President | Khalifa bin Zayed Al Nahyan (2004-2022) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1430-1438 (2009-2017) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 10 Dirhams 10 AED = INR 236 |
| Currency | Dirham (1973-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 147 × 62 mm |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Coins (DELETING SOON)
Rare 1 Tanka Silver Coin of Sultanate of Delhi Year 1296-1316 of Ala al-Din Muhammad















Reviews
There are no reviews yet.