-56%
United Kingdom › England 1 Pound – Elizabeth II Sir Isaac Newton Rare World Note #B2
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹840.00.₹367.50Current price is: ₹367.50. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | England (United Kingdom) |
|---|---|
| Issuing bank | Bank of England |
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation banknotes |
| Years | 1978-1984 |
| Value | 1 Pound (1 GBP) |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Paper |
| Size | 135 × 67 mm |
| Shape | Rectangular |
| Issued | 9 February 1978 |
| Demonetized | 11 March 1988 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-67%
Original price was: ₹1,575.00.₹525.00Current price is: ₹525.00. only.
-70%
Original price was: ₹1,050.00.₹315.00Current price is: ₹315.00. only.
-70%
Original price was: ₹1,050.00.₹315.00Current price is: ₹315.00. only.
-80%
Original price was: ₹1,050.00.₹210.00Current price is: ₹210.00. only.














Reviews
There are no reviews yet.