-50%
New
Delhi, Sultanate of 1 Tanka – Ala’ al-Din Muhammad Khilji EXTREMELY RARE SILVER COIN #85
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹12,998.70.₹6,498.70Current price is: ₹6,498.70. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Sultanate of Delhi (Indian Sultanates) |
|---|---|
| Sultan | Alauddin Khalji (1296-1316) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1296-1316 |
| Value | 1 Tanka |
| Currency | Tanka (1206-1526) |
| Composition | Silver |
| Weight | 10.8 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 2.4 mm |
| Shape | Round (irregular) |
| Technique | Hammered |
| Demonetized | Yes |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-64%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹10,660.00.₹3,837.60Current price is: ₹3,837.60. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-70%
Original price was: ₹1,066.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.













Reviews
There are no reviews yet.