-60%
New
India – British 2 Annas 1942 – George VI Rare Coin#E-164
Original price was: ₹585.00.₹234.00Current price is: ₹234.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | India – British (British India) |
|---|---|
| Emperor | George VI (1936-1947) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1942-1944 |
| Value | 2 Annas (⅛) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Nickel brass |
| Weight | 5.74 g |
| Size | 25.3 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Shape | Square with rounded corners |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | .500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-54%
Other Country
Original price was: ₹5,850.00.₹2,691.00Current price is: ₹2,691.00. only.
-44%
Graded Notes
Re 1 India Banknote Graded By PMG 64 Issue Year 19511 Signed By K G Ambegaonkar Very unique and Rare
Original price was: ₹8,634.60.₹4,797.00Current price is: ₹4,797.00. only.
-90%
Original price was: ₹1,918.80.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.













Reviews
There are no reviews yet.