-33%
New
India – British 1⁄12 Anna 1875 ( RARE DATE) – Victoria RARE COIN #E-161
Original price was: ₹1,755.00.₹1,170.00Current price is: ₹1,170.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | India – British (British India) |
|---|---|
| Queen | Victoria (1837-1901) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1862-1876 |
| Value | 1⁄12 Anna (1⁄192) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper |
| Weight | 2.10 g |
| Diameter | 17.4 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | .500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-90%
Original price was: ₹1,918.80.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.
-85%
Original price was: ₹4,797.00.₹702.00Current price is: ₹702.00. only.
-62%
World Note
Nepal 1000 Rupees World Banknote from 2019 features Mount Everest and Elephants UNC Unique and rare
Original price was: ₹4,797.00.₹1,822.86Current price is: ₹1,822.86. only.
-82%
Original price was: ₹1,918.80.₹351.00Current price is: ₹351.00. only.













Reviews
There are no reviews yet.