Canada 2 Dollar 2021 (Discovery of Insulin) Rare Commemorative Bimetallic Coloured Coin #X- 40
Original price was: ₹702.00.₹351.00Current price is: ₹351.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Commemorative issue
100th Anniversary of the Discovery of Insulin
| Issuer | Canada |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2021 |
| Value | 2 Dollars 2 CAD = INR 138 |
| Currency | Dollar (1858-date) |
| Composition | Bimetallic: brass plated aluminium bronze centre in nickel plated steel ring |
| Weight | 6.99 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
Coins (DELETING SOON)
Extremely Rare 2 and 100 Rupees Indian Airforce Proof Set 2 Coin Set of 2007 Rare Set Kolkata Mint












Reviews
There are no reviews yet.