-56%
New
Iran 2000 Dīnār (1912-1926) – Ahmad Qājār (Silver Weight 9.21 g) Rare Coin #108
Original price was: ₹9,360.00.₹4,095.00Current price is: ₹4,095.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Iran |
|---|---|
| Shah | Ahmad Shah (1909-1925) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1330-1344 (1912-1926) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 2000 Dinars |
| Currency | Qiran (1825-1932) |
| Composition | Silver (.900) |
| Weight | 9.21 g |
| Diameter | 27.17 mm |
| Thickness | 1.71 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.













Reviews
There are no reviews yet.