-63%
Kazakhstan 200 Tenge 2021 Rare Bimetallic Coin #E-120
Original price was: ₹468.00.₹175.50Current price is: ₹175.50. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Kazakhstan |
|---|---|
| Period | Republic (1991-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2020-2023 |
| Value | 200 Tenge 200 KZT = INR 41 |
| Currency | Tenge (1993-date) |
| Composition | Bimetallic: aluminium brass centre in copper-nickel ring |
| Weight | 7.50 g |
| Diameter | 26.00 mm |
| Thickness | 1.90 mm |
| Shape | Spanish flower |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-27%
Coins (DELETING SOON)
Re 1 RBI 100 Coin Mix Lot Jawaharlal Nehru Copper Nickel Used Condition Rare
Original price was: ₹5,499.00.₹5,499.00Current price is: ₹5,499.00. only.











Reviews
There are no reviews yet.