-44%
United Kingdom 1 Pound -1983 (Elizabeth II; Royal Arms) Rare Commemorative Coin #E-128
Original price was: ₹263.25.₹146.25Current price is: ₹146.25. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| ssuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1983 |
| Value | 1 Pound (1 GBP) |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Nickel brass |
| Weight | 9.5 g |
| Diameter | 22.5 mm |
| Thickness | 3.15 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-10%
Original price was: ₹4,797.00.₹4,317.30Current price is: ₹4,317.30. only.
-50%
Coins (DELETING SOON)
Re 2 Republic India Commemarative Coin Issued in 1996 honoring SARDAR VALLABHBHAI PATEL
Original price was: ₹383.76.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.
-90%
Original price was: ₹1,918.80.₹191.88Current price is: ₹191.88. only.
-55%
Original price was: ₹1,918.80.₹863.46Current price is: ₹863.46. only.













Reviews
There are no reviews yet.