-55%
United Kingdom 2 Pounds 2006 Elizabeth II Isambard K. Brunel Rare Coin # N-394
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹1,066.00.₹481.00Current price is: ₹481.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 2006 |
| Value | 2 Pounds 2 GBP = INR 233 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Bimetallic: copper-nickel centre in nickel brass ring |
| Weight | 12 g |
| Diameter | 28.4 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.
-26%
Original price was: ₹39,000.00.₹39,000.00Current price is: ₹39,000.00. only.
-44%
Notes (DELETING SOON)
Extremely Rare Rs 10 India Banknote Graded By PMG 64 Amitav Ghosh 1985 Issue Inset E Unique
Original price was: ₹9,594.00.₹5,330.00Current price is: ₹5,330.00. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.













Reviews
There are no reviews yet.