-80%
Italia 500 Lire Aretusa Rare lowest price note
SELLER COUPON : --
Original price was: ₹533.00.₹106.60Current price is: ₹106.60. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
BUYER WILL RECEIVE DIFFERENT SERIAL NUMBER 1 NOTE****
Description
| Lugar | Italia |
|---|---|
| Institución emisora | Ministero del tesoro |
| Autoridad gobernante | República (1946-presente) |
| Tipo | Billetes circulantes normales |
| Años | 1966-1975 |
| Valor | 500 Lire (500 ITL) |
| Unidad monetaria | Lira (1861-2001) |
| Composición | Papel |
| Tamaño | 110 × 55 mm |
| Forma | Rectangular |
| Desmonetizado | 30 junio 1980 |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-42%
Coins (DELETING SOON)
Original price was: ₹1,066.00.₹618.28Current price is: ₹618.28. only.
-70%
Original price was: ₹5,330.00.₹1,599.00Current price is: ₹1,599.00. only.
-90%
Original price was: ₹2,132.00.₹213.20Current price is: ₹213.20. only.
-85%
Original price was: ₹2,132.00.₹319.80Current price is: ₹319.80. only.












Reviews
There are no reviews yet.