-50%
India, Portuguese ½ Tanga – Charles I Lisboa min Rare Coin #E-23
Original price was: ₹1,170.00.₹585.00Current price is: ₹585.00. only.
Out of stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Portuguese India |
|---|---|
| King | Charles I (Carlos I) (1889-1908) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1901-1903 |
| Value | ½ Tanga = 6 Réis (1⁄32) |
| Currency | Rupia (1880-1958) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 12.7 g |
| Diameter | 30 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-75%
111111 -1000000
Original price was: ₹56,604.60.₹14,391.00Current price is: ₹14,391.00. only.
-75%
Original price was: ₹1,918.80.₹479.70Current price is: ₹479.70. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-92%
Original price was: ₹23,985.00.₹1,918.80Current price is: ₹1,918.80. only.














Reviews
There are no reviews yet.