-50%
India, Portuguese ⅛ Tanga – Charles I Lisboa min Rare Coin #E-22
Original price was: ₹1,170.00.₹585.00Current price is: ₹585.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
Description
| Issuer | Portuguese India |
|---|---|
| King | Charles I (Carlos I) (1889-1908) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1901-1903 |
| Value | ⅛ Tanga = 1½ Réis = 1⁄128 Rupia |
| Currency | Rupia (1880-1958) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 3.1 g |
| Diameter | 21 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | 0.500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-88%
Original price was: ₹1,918.80.₹234.00Current price is: ₹234.00. only.
-18%
Original price was: ₹2,129.40.₹1,755.00Current price is: ₹1,755.00. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.













Reviews
There are no reviews yet.