-50%
New
India, Portuguese 1⁄12 Tanga 1901 – Charles I Lisboa mint Rare Coin #E-173
Original price was: ₹1,170.00.₹585.00Current price is: ₹585.00. only.
Only 1 left in stock
Manage your collection at one place
Download Coinage of India App
100% Genuine Item's with Life Time Guarantee🥇🔥🏆
Highlights
| Issuer | Portuguese India |
|---|---|
| King | Charles I (Carlos I) (1889-1908) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1901-1903 |
| Value | 1⁄12 Tanga = 1 Real (1⁄192) |
| Currency | Rupia (1880-1958) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 2 g |
| Diameter | 18 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
Additional information
| Weight | .500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 3 cm |
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Top Featured Item's
-85%
Original price was: ₹4,797.00.₹702.00Current price is: ₹702.00. only.
-70%
Original price was: ₹959.40.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-85%
Original price was: ₹1,918.80.₹287.82Current price is: ₹287.82. only.
-26%
Original price was: ₹7,137.00.₹7,137.00Current price is: ₹7,137.00. only.














Reviews
There are no reviews yet.